TAM GDZIEŚ ZA CZARNĄ WODĄ… LEGENDY I BAŚNIE UKRAIŃSKIE
Opowiadanie historii dla uczniów 9+ / tłumaczenie na PJM / Roksana Pietruczanis (opowiadanie), Margarita Udovichenko (muzyka)
15 WRZEŚNIA 2023 (piątek), godz. 10.00
Wstęp bezpłatny / zapisy: edukacja@centrumdialogu.com
Odwołując się do prastarej tradycji słowa mówionego i śpiewanego, zapraszamy do świata ukraińskich wędrownych opowiadaczy: kobzarzy, bandurzystów, liryków, bajarzy. Tak jak oni będziemy przymierzać zielone połoniny, stepy szerokie, lasy ciemne i wody czarne, będziemy opowiadać legendy i baśnie z różnych zakątków Ukrainy: o kozakach dzielnych i odważnych, o czarnookich dziewczętach, o skarbach i dobrej doli, a i o niedoli też. Zajrzymy w ciemną lasów gęstwinę, gdzie mieszkają leśne Mamuny, Mawki i Błud. Będziemy śpiewać tradycyjne ludowe pieśni ukraińskie i dumki kozackie.
Opowiadanie: Roksana Pietruczanis, muzyka: Margarita Udovichenko
Roksana Pietruczanis – Roksana Pietruczanis z wykształcenia filolożka i kulturoznawczyni, z zamiłowania pasjonatka tanga argentyńskiego i Tatr Wysokich, z powołania bajarka i tkaczka opowieści. Jak często bywa, zupełnie przypadkowo zaczęła przygodę w świecie opowieści, która pochłonęła ją całkowicie. Inspiracje do opowieści czerpie z mitologii słowiańskiej, demonologii oraz wierzeń ludowych. Fascynuje się folklorem wschodniosłowiańskim oraz mrocznymi, pełnymi grozy historiami.
Margarita Udovichenko – absolwentka Uniwersytetu Sztuki w Charkowie, na wydziale Teatru Lalek. Przez 3 lata śpiewała w laboratorium śpiewu ludowego „Wsia Naderzda", w 2018-2019 roku była organizatorem projektu „Pieśń Wędrująca" (Warszawa), zrealizowanego dzięki Warszawskiemu Programowi Edukacji Kulturalnej. Jest wokalistką etno zespołów Kukawica, Moribaya, Sumana oraz Korinnia. Za główne punkty zainteresowania obrała sobie prace z głosem naturalnym, techniki śpiewu tradycyjnego i białego. Szukając różnych piosenek z całego świata i śpiewając je, poszukuje nie tylko dobrego brzmienia, lecz także dialogu między ludźmi.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu warsztatów i spotkań rodzinnych „Elementarz empatii” inspirowanych stałą wystawą o tym samym tytule, która powstała w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w ramach obchodów Roku 2022 poświęconego Alinie Margolis-Edelman.
Partnerem programu edukacyjnego „Elementarz empatii" jest firma Fujitsu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.