FESTIWAL
ŁÓDŹ
CZTERECH
KULTUR 2023

TOŻSAMOŚĆ

8-17 WRZEŚNIA 2023

 
Koncerty, spektakle, wystawy, spacery, spotkania, piknik, projekcje filmowe – w sumie ponad 40 wydarzeń znajdzie się w tegorocznym programie Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który odbywać się będzie pomiędzy 8 a 17 września 2023 w kilkunastu lokalizacjach w Łodzi. Festiwal Łódź Czterech Kultur to coroczne święto kultury miejskiej, które od ponad dwóch dekad skupia artystów różnych dziedzin sztuki z całego świata. Podczas Festiwalu Łódź stanie się sercem działań artystycznych, ale także punktem wyjścia do rozmowy o współczesnym świecie. Tegoroczna – 22. edycja FŁ4K – odbędzie się pod hasłem: Tożsamość. 

Festiwal Łódź Czterech Kultur bezpośrednio nawiązuje do czasu, gdy Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie tworzyli wielkość przemysłowej Łodzi. Na tej wielokulturowości budowana była tożsamość mieszkańców miasta w XIX i w pierwszej połowie XX wieku. A jak jest dzisiaj? 600-lecie Łodzi to dobry moment, by spojrzeć wstecz i zaprosić widzów Festiwalu do refleksji nad tym, co naprawdę kryje się w micie „Czterech Kultur” i jak rezonuje on ze współczesnością. Kim jesteśmy my, łodzianie, dziś? Czy „Cztery Kultury” związane z narodowością wciąż nas określają? Gdzie szukać naszych korzeni? Festiwal to także okazja, by wsłuchać się w historie mieszkańców i artystów, które składają się na ich indywidualne tożsamości, a także na obraz dzisiejszej Łodzi i szerzej – świata. 

Podczas tegorocznego Festiwalu będziemy stawić wiele pytań o „Łódź Czterech Kultur”? Co to znaczy dziś, w 2023 roku? Do których kultur mamy się odnosić? Tych tradycyjnych, najpowszechniej związanych z rozumieniem wielokulturowości Łodzi – czyli polskiej, żydowskiej, niemieckiej, rosyjskiej? A może należy zweryfikować mit założycielski przemysłowego miasta i zacząć na nowo? 

Może to wcale nie Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie zbudowali Łódź, a raczej: katolicy, protestanci, wyznawcy judaizmu i prawosławia? Tym bardziej, że w takim spojrzeniu na „Łódź Czterech Kultur” podziały są mniej oczywiste. Katolikami byli i są nie tylko Polacy, ale też Niemcy, Żydzi czy Ormianie. Podobnie jak protestantyzm – wbrew stereotypom – nie był wyłącznie wiarą Niemców, ale także mieszkających w Łodzi Czechów, Polaków czy Żydów. Z kolei wyznawcy prawosławia to nie tylko Rosjanie, ale także Polacy, Ukraińcy czy Białorusini. Okazuje się, że w naszej kilkusetletniej historii mieliśmy w Łodzi mahometan (choć faktycznie nielicznych), wyznawców hinduizmu czy buddyzmu, ale nie brakowało także agnostyków czy ateistów. 

 Dodatkowym kontekstem do rozmowy o tożsamości łączącej się z duchowością Łodzi jest święta Faustyna? Zastanawiamy się, co oznacza, że jest ona patronką Łodzi? Czy wiara ma wpływ na to, jak o sobie myślimy i w jaki sposób określamy się dziś? Nawiązując do „Czterech Kultur”, będziemy zadawać pytania o duchowość Łodzi, tę historyczną i współczesną. Zastanowimy się, czy w XXI wieku praktyki duchowe – religijne i świeckie – wciąż posiadają moc ocalającą? Czy mogą nas wesprzeć w budowaniu lepszego, bardziej etycznego świata?

Tegoroczny Festiwal Łódź Czterech Kultur jest także stawianiem pytań o samą istotę i formułę tego najbardziej łódzkiego z łódzkich festiwali. Jakiego Festiwalu, który dotyczy tożsamości Łodzi chcemy? Jaki jest Łodzi potrzebny? Jakie pytania powinien stawiać? 

 Chcemy zaprosić odbiorców Festiwalu do dialogu, by wspólnie stworzyć program na najbliższy czas. Zastanowimy się, jak dalej mówić o Łodzi, gdy opadną emocje 600-lecia Łodzi i wejdziemy w nowy etap patrzenia w przyszłość? W jaki sposób twórczo i głęboko sięgać do naszej lokalnej historii i łódzkiego genius loci? 

 

ORGANIZATORZY

fl
CD_logo-1

GŁÓWNI PARTNERZY

Lodz_kreuje

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi

MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

NIMiT_logo

PATRONATY HONOROWE

pntitled-1
WL_logo
grzegUntitled-1
Logo-DB-PL_BW

PARTNERZY

Veolia_logo
manuUntitled-1
fundUntitled-1
Taube-Philantropies_logo
TN_logo
aUntitled-1
ochUntitled-1
TFG_logo
fab-Untitled-1
Luteranie_logo_poziom
TME_Polowka
F_W_1
Logo_ASP

PATRONATY MEDIALNE 

wpUntitled-1
kulUntitled-1
eteatr-nowe-logo-jpg
kalUntitled-1
lodz_kreatywnie_pakiet_logo-09

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.