SZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNESZTUKI WIZUALNE
2-red-FL4KDakhDaughtersProfile

ŚWIATY RÓWNOLEGŁE

Działania streetartowe

8-17 września 2023 

Wstęp wolny

Czas trwania akcji artystycznej: 8-17 września 2023 roku

Oficjalny strat działań streetartowych 8 września 2023 roku (pt), godz. 16.00 

Kurator: Artur Chrzanowski

Artyści: NeSpoon, Gu-Tang Clan, Fruit of the Lump, H.E.R.O.D, Maciej Walczak, TOPE, Egon Fietke, S.C. Szyman, Jay Pop, Mateusz Milczak / @lodzkiemocne

Na program sztuk wizualnych złoży się kilka realizacji wykonanych przez zaproszone osoby artystyczne działające w obszarze street artu (sztuki ulicznej). Będą to ich interpretacje pojęcia „tożsamości” w kontekście miasta, jako wciąż zmieniającego się organizmu. Wykorzystane zostaną rozmaite techniki pracy – plakaty, wlepki, murale, graffiti, szablony, malowidła naścienne i inne. Poszczególne dzieła będą miały osobne tytuły natomiast całość wydarzenia odbędzie się pod wspólnym tytułem „Światy równoległe”. Miejsca działań to wskazane lokalizacje w obrębie Parku Ocalałych, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (parkany, mury, wolnostojące obiekty, most itp.). Poszczególne prace częściowo powstaną przed rozpoczęciem Festiwalu, by następnie ulegać uzupełnieniu i przeobrażeniom w czasie trwania wydarzenia. Pozwoli to publiczności zaobserwować proces powstawania poszczególnych dzieł, być świadkiem ich zmienności.

Możliwość poznania tożsamości osób uczestniczących w wystawie/wydarzeniu będzie ograniczona, w ramach udzielonej zgody przez poszczególnych twórców/twórczynie. Powstałe prace będą nawiązywały do obecnych w przestrzeni Łodzi realizacji – wiele z ingerencji jest widocznych w różnych miejscach naszego miasta – na ulicach, ścianach budynków, murach czy innych obiektach. Wiele z nich powstało jako oddolne inicjatywy, nie zawsze za zgodą właścicieli nieruchomości. Mimo że tego rodzaju działania mogą być różnie oceniane, to niewątpliwie budują tożsamość miast na całym świecie. To kolejne aspekty nawiązujące do hasła Festiwalu – Tożsamość i stanowiące o charakterze całego wydarzenia.

Częścią działania wokół streetartu będzie wystawa plakatów w Art. Gallery w Monopolis.

BIOGRAMY ARTYSTÓW

Egon Fietke – polski artysta, grafficiarz, twórca street artu i mozaiki. Aktywnie współtworzył pierwszą falę polskiego graffiti sprayowo-szablonowego. Interesuje się tematyką kosmosu i cywilizacjami pozaziemskimi. Jego motywem przewodnim jest futurystyka i jak sam twierdzi "Wszechświat jest sztuką, która porusza, ma w sobie pierwiastek magiczny i metafizyczny.

Fruit of the Lump – artysta interdyscyplinarny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców street-artowych w Polsce, wywodzi się ze szczecińskiej sceny graffiti i działa od końca lat 90. Jego murale i instalacje zaistniały nie tylko w przestrzeni Polski, ale również m.in. w: Grecji, Niemczech, Francji, Ukrainie, Gruzji, Indonezji, Izraelu/Palestynie.

Gu-Tang Clan – przedstawiciel rodziny psowatych, który zbiegł z łódzkiego schroniska. Aktywny przede wszystkim w nocy. Przy użyciu szablonów, plakatów i farb w sprayu znaczy teren wszędzie tam gdzie się pojawi. Psie podobizny można znaleźć na ulicach kilkunastu europejskich miast, a jego aktywność stale się wzmaga.

H.E.R.O.D – twórca młodego pokolenia, jego interwencje w przestrzeń miasta można zaobserwować w Łodzi oraz innych miastach Polski. Swoje działania określa jako „małpi street art”, co wynika z wykorzystywanego w działaniach wizerunku małpy.

Jay Pop – należy do grona artystów tworzących w ramach zaangażowanego nurtu sztuki ulicznej, wywodzi się z Trójmiasta. Jest także założycielem, kuratorem i grafikiem Traffic Design, czyli stowarzyszenia, które za cel swojej działalności wzięło poprawienie i upiększenie wizerunków polskich miast.

Mateusz Milczak – obserwator łódzkiego street-artu, fotograf. Od kilku lat dokumentuje i archiwizuje działania sztuki ulicznej na profilu @lodzkiemocne.

NeSpoon – polska artystka ulicznego street-artu. W swoich pracach wykorzystuje motywy koronki ludowej, tworząc murale, odbitki w glinie (ceramiczny street-art, tzw. biżuteria miejska) oraz instalacje in situ. Jej prace można zobaczyć na ulicach miast w Polsce, wielu krajach Europy oraz Hongkongu, Stanach Zjednoczonych, Indiach i Nowej Zelandii.

SC Szyman – legenda warszawskiej sceny urban artu, twórca murali, czołowy przedstawiciel nurtu niezależnego plakatu autorskiego. Na jego prace można się natknąć na ulicach wielu miast Europy, jak również w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Jego postery można odnaleźć w zaułkach, ciemnych bramach i na murach, także w Łodzi.

TOPE – pierwsze kroki w świecie sztuki stawiał przy łódzkich ścianach malując graffiti. Swój charakterystyczny styl ukształtował skupiając się na surrealistycznych portretach i kompozycjach, czerpiąc również z popkultury. Pozornie lekkie i pozytywne w odbiorze malarstwo skrywa drugie dno, które przesycone jest skrajnymi emocjami. 

Maciej Walczak – artysta specjalizujący się w grafice artystycznej, malarstwie i rysunku oraz autorskich muralach. Swoje prace wystawiał oraz realizował w kraju i za granicą. Obecnie zajmuje się głównie street artem, a jego linearne, achromatyczne murale można oglądać w Łodzi i innych miastach Polski i Europy.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

mkid
taniec

GŁÓWNI PARTNERZY

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi:

xfl_0021_Layer-4
xfl_0020_Layer-5

ORGANIZATOR

xfl_0023_Layer-2-2
xfl_0022_Layer-3

PATRONAT HONOROWY

xfl_0019_Layer-6
xfl_0017_Layer-8
xfl_0018_Layer-7

PARTNERZY

xfl_0015_Layer-10
xfl_0001_Layer-24
tube
manu
xfl_0005_Layer-20
fujixxfl_0020_Layer-5.png.pagespeed.ic_._mIvg9Hvdo
xfl_0013_Layer-12
xfl_0011_Layer-14
xfl_0010_Layer-15
p29
xfl_0014_Layer-11
xfl_0007_Layer-18
gminaxxfl_0006_Layer-19.png.pagespeed.ic_.-krkCTTkqO
xfl_0009_Layer-16
usaxxfl_0012_Layer-13.png.pagespeed.ic_.caD9VTi0DX
xfl_0008_Layer-17
xfl_0004_Layer-21
betxxfl_0020_Layer-5.png.pagespeed.ic_._mIvg9Hvdo
uff
xfl_0003_Layer-22
xfl_0002_Layer-23
atlas
kwela-1
fort
domli
xfl_0000_Layer-25
eurdni
Print
offf
instytyt
zsz
lodz
partn
aej

PATRONI MEDIALNI

wp
tok
wyb
kalej
eter

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.