KONCERTY 4 KULTUR
SHOFAR
trio jazzowe (Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Macio Moretti)
10 września 2023 (niedziela), godz. 19.00
skwer przy Zgierskiej 27 (róg Zgierskiej i Zawiszy Czarnego) - miejsce po nieistniejącej Synagodze Bałuckiej
Wstęp wolny
Koncert zespołu Shofar planowany w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur w cyklu Koncerty 4 Kultur, dedykowany łódzkiej społeczności żydowskiej, który miał odbyć się w Domu Przedpogrzebowym przy cmentarzu żydowskim w Łodzi 10 września 2023 roku o godz. 19.00, zostanie przeniesiony na skwer przy ul. Zgierskiej 27 (dzień i godzina bez zmian). Choć nie ma halachicznych (religijnych) przeciwskazań, by w Domu Przedpogrzebowym zabrzmiała muzyka inspirowana chasydzkimi nigunami, organizatorzy – Centrum Dialogu im Marka Edelmana w Łodzi wraz z Gminą Wyznaniową Żydowską w Łodzi i artystami – postanowili uszanować odmienne wrażliwości i zagrać muzykę żydowską w innym godnym i ważnym miejscu, gdzie stała nieistniejąca dziś Synagoga Bałucka. Takie wydarzenie powinno jednoczyć, a nie dzielić.
Muzyka zespołu Szofar to mieszanka magicznych pieśni religijnych i swobodnych improwizacji jazzowych. Osadzona w chasydzkim mistycyzmie twórczość, potrafi otworzyć duszę na nowe, duchowe doznania.
Muzyka Tria Shofar jest tak niezwykła, jak postacie jej twórców. Każdy z muzyków to wybitna postać na polskiej i światowej scenie muzycznej. Raphael Rogiński, to polski kompozytor i gitarzysta. Współzałożyciel tria Shofar i lider licznych projektów muzycznych. Od lat działa na rzecz odnowienia kultury i muzyki żydowskiej w Polsce. Mikołaj Trzaska (saksofon) to z kolei współtwórca legendarnej trójmiejskiej sceny yassowej, jedna z podpór (poza Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem, Jerzym Mazollem i Maciejem Sikałą) wielokrotnie nagradzanej grupy Miłość. W swej karierze współpracował też m.in. z Lesterem Bowie i Tomaszem Stańko. Od lat współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, tworząc muzykę do jego filmów. Macio Moretti (perkusja) od lat koncertuje i tworzy m.in. z formacjami Mitch&Mitch, Starzy Singers i Gaba Kulka. Projektuje też okładki płyt m.in. dla Hey i Voo Voo.
Muzyka zespołu Shofar przeplata się ściśle z kulturą żydowską. Obok chasydzkich nigunów (pieśni mistycznych), znajdziemy w niej dźwięki najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego. Utwory, które prezentują są efektem poszukiwań i badań muzykologicznych, które prowadzono przed II Wojną Światową na terenie Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najczęściej tzw. „niguny", czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę. Zespół grywa też „frejlaksy", czyli utwory bardziej taneczne i wywodzące się z liturgii żydowskiej. Wszystko połączono ze współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu.
Shofar zadebiutował w 2007 roku płytą „Shofar", drugi album „Ha-Huncvot" miał premierę podczas koncertu w Lincoln Center w Nowym Jorku, który był częścią trasy koncertowej zespołu po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Koncertowi towarzyszy spacer „Podążając za muzyką” po Cmentarz Żydowski – śladami muzyki i muzyków (prowadzenie: Milena Wicepolska), który odbędzie się 10 września o godz. 11.00. Więcej o spacerze pod linkiem.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.