SEKRETARKA
monodram / reż. Ruthie Osterman / Izrael / tłumaczenie na Polski Język Migowy
13 września 2023 (środa), godz. 20.00
Bilet 50 zł – normalny / 40 zł – ulgowy
* Osobami uprawnionymi do zakupu biletów ulgowych (za okazaniem ważnej legitymacji) są: uczniowie i studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści, pracownicy instytucji oświatowych i kulturalnych, członkowie stowarzyszeń twórczych oraz osoby z niepełnosprawnościami.
To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników teatru i historii. W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur odbędzie się polska premiera monodramu „Sekretarka” w reżyserii Ruthie Osterman. To opowieść o Brunhilde Pomsel, sekretarce Josepha Goebbelsa (ministra propagandy III Rzeszy), w postać której wcieliła się Hava Ortman. Spektakl jest połączeniem teatru, archiwalnych materiałów filmowych oraz nagrań samej Brunhilde.
Monodram powstał na podstawie wywiadów, których Brunhilde Pomsel udzieliła w wieku 102 lat, tuż przed śmiercią, grupie austriackich filmowców. Nagrania jej wypowiedzi posłużyły do stworzenia filmu „Ein deutsches Leben" (autorstwa Christiana Krönesa, Olafa Müllera, Rolanda Schrotthofera i Floriana Weigensamera), opowiadającego historię sekretarki, żyjącej w cieniu zbrodniarza wojennego.
Jak wyjaśniają twórczynie monodramu, celem spektaklu nie jest osądzanie pracującej z Goebelsem sekretarki. Jej historia ma być ostrzeżeniem, a także refleksją nad sytuacją, w której, tak jak główna bohaterka, możemy się znaleźć w „służbie zła”. Spektakl stawia również pytanie, czy faktycznie można być „apolitycznym”, jak twierdziła o sobie Brunhilde Pomsel.
Hava Ortman jest znaną izraelską aktorką, występującą w izraelskich teatrach, filmach i serialach telewizyjnych. Jest też nauczycielką aktorstwa i terapeutką psychodramy. Ortman jest lewicową aktywistką, zaangażowaną w izraelskie organizacje na rzecz praw człowieka. Pochodzi z drugiego pokolenia ocalałych z Holokaustu. Jej ojciec był żołnierzem w armii polskiej. W czasie II wojny światowej jej rodzice byli więźniami rosyjskiego obozu koncentracyjnego. Reszta jej rodziny została zamordowana przez nazistów.
Ruthie Osterman jest izraelską reżyserką teatralną, dramatopisarką i performerką mieszkającą na stałe w Anglii. Ukończyła z wyróżnieniem The Royal Central School of Speech & Drama w Londynie oraz Szkołę Sztuk Dramatycznych w Tel Awiwie. Współpracowała z wieloma artystami z całego świata. Była m.in. współtwórczynią projektu SZPERA'42 (w ramach obchodów 70. rocznicy Wielkiej Szpery) – polsko-izraelskiego wydarzenia odbywającego się w historycznych budynkach, które znajdowały się niegdyś na terenie łódzkiego getta. Pochodzi z trzeciego pokolenia ocalałych z Holokaustu z Łodzi.
Twórcy spektaklu:
Tekst: w oparciu o dramat „Niemieckie życie" Christophera Hamptona
Tłumaczenie na hebrajski: Natalie Fainstein
Reżyseria: Ruthie Osterman (Izrael/Wielka Brytania)
Aktorka: Hava Ortman (Izrael)
Scenografia: Lily Ben-Nachson
Spektakl będzie tłumaczony na język polski.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.