WIELKI CHÓR ŁODZIAN. WSZYSCY ŚPIEWAMY PRZĄŚNICZKĘ
Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Łódź Czterech Kultur
16 września 2023, godz. 15.00
Wstęp wolny
16 września o 15.00 w Parku Ocalałych, w gronie 600 mieszkańców i przyjezdnych w wieku od lat 5 do 95, z okazji 600. urodzin Łodzi wspólnie odśpiewamy „Prząśniczkę”.
Do międzypokoleniowego chóru może dołączyć każdy, a kto chciałby się przygotować do występu, ten może wziąć udział w otwartych warsztatach wokalnych z dyrygentem Kamilem Gruszczyńskim, które rozpoczną się w parku o 14.00.
Wcześniej – o 12.00 – z placu Wolności, parku im. Moniuszki i z Piotrkowskiej 104 wyruszą spacery z łódzkimi przewodnikami – Krzysztofem Olkuszem, Martą Piotrowską i Jakubem Rosłym.
Wykonanie „Prząśniczki”, w którym profesjonalnie wesprą łodzian członkowie łódzkiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” oraz chóru Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki, poprzedzi krótki koncert pieśni polskich kompozytorów – patriotycznych i inspirowanych folklorem.
Pamiętajcie! Wspólne śpiewanie uwalnia hormony szczęścia, rozwija wrażliwość, daje radość, satysfakcję i przyjemność.
Co powinniście wiedzieć o „Prząśniczce”?
Pieśń powstała w II połowie XIX wieku i została opublikowana w 3. z 12 zeszytów „Śpiewnika domowego”. Stanisław Moniuszko zadedykował ją wileńskiemu śpiewakowi Achillesowi Bonoldiemu. Autorem słów jest Jan Czeczot.
Motyw muzyczny pieśni od 1998 roku jest oficjalnym hejnałem Łodzi. Można go usłyszeć codziennie o 12.00 z okien Małej Sali Obrad UMŁ przy ul. Piotrkowskiej 104.
Pieśń jest historią zdrady: dzieweczka jak anioł ledwie trzy dni pamięta o chłopcu – zrywa nić i oddaje serce innemu.
Prząśniczka to nie prządka. Tytuł pieśni odwołuje się do elementu kołowrotka – wąskiej deseczki, do której przywiązywane jest przędziwo. Dzieweczki nie siedzą zatem u koleżanki czy mistrzyni fachu, a po prostu przy kołowrotku.
„Młodzieniec z wiciną” idzie w drugiej zwrotce do Królewca nie na wojnę, a do pracy. Wicina to tratwa rzeczna, służąca do transportu towarów.
„Prząśniczka”
muz. Stanisław Moniuszko, sł. Jan Czeczot
U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki,
Przędą sobie, przędą jedwabne niteczki
Kręć się, kręć wrzeciono,
Wić się tobie wić!
Ta pamięta lepiej,
Czyja dłuższa nić!
Poszedł do Królewca młodzieniec z wiciną,
Łzami się zalewał, żegnając z dziewczyną
Kręć się, kręć wrzeciono,
Wić się tobie wić!
Ta pamięta lepiej,
Czyja dłuższa nić!
Gładko idzie przędza wesołej dziewczynie,
Pamiętała trzy dni o wiernym chłopczynie
Kręć się, kręć wrzeciono,
Wić się tobie wić!
Ta pamięta lepiej,
Czyja dłuższa nić!
Inny się młodzieniec podsuwa z ubocza
I innemu rada dziewczyna ochocza
Kręć się, kręć wrzeciono,
Prysła wątła nić,
Wstydem dziewczę płonie,
Wstydź się, dziewczę, wstydź!
Występ Wielkiego Chóru Łodzian jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Łódź Czterech Kultur.
---
Organizatorem wydarzenia jest Łódzka Organizacja Turystyczna. Występ Wielkiego Chóru Łodzian jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Łódź Czterech Kultur.
Projekt został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, kwotą 50 tys. złotych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.