piktestyUntitled-2

09.09.2023, godz. 15.00-19.00

PARK OCALAŁYCH, UL. WOJSKA POSLSKIEGO 83

 

MUZYKA

15.00-19.00
Psycho Orient Express
– DJ Garrage (Jędrzej Słodkowski)
Trasa słynnego pociągu Orient Express liczyła 2880 km i wiodła przez 12 państw XIX-wiecznej Europy, od Paryża, Londynu i Amsterdamu po Stambuł, Ateny i Bukareszt. DJ Garrage, kierownik pociągu Psycho Orient Express, zaprasza na czterogodzinną przejażdżkę jeszcze dalej – do Tel Awiwu, Bejrutu, Damaszku czy Teheranu. Przewidywanie przystanki: kosmiczny izraelski funk. Szalona turecka psychodelia. Bukowińskie zakrętasy. Sudańskie wywijasy. Mroczne greckie electro. Transowy arabski house. Można słuchać przy przekąskach i napojach, wygodnie rozsiadłszy się w przedziale. Ale że w Psycho Orient Expressie nie opóźnienie się zwiększa, lecz jedynie tempo, to przewoźnik zachęca także do tańców. Wsiadać, drzwi zamykać. Odjazd! 
 DJ Garrage (Jędrzej Słodkowski) – dziennikarz, redaktor, wiceszef działu kultura „Gazety Wyborczej”, wcześniej wieloletni dziennikarz łódzkiej „Wyborczej”.
15.00-15.45
Zuzanna śpiewa piosenki
koncert Zuzanny w towarzystwie skrzypaczki Anny Stankiewicz
ZUZANNA jest wokalistką, multiinstrumentalistką i tekściarką. Jej autorska twórczość to piosenka literacka najwyższej próby, doprawiona odrobiną folkowych brzmień. Śpiewa ciekawe, poetyckie teksty, akompaniując sobie na pianinie, gitarze i akordeonie – czasem lirycznie, czasem z przytupem, ale zawsze prosto z serca! Na koncie ma świetnie przyjęty, debiutancki album „Dzień dobry” (maj 2020). W grudniu 2021 miał premierę jej najnowszy singiel. Autorska kompozycja „Akacje na Stalowej” to poruszająca, czule wyśpiewana historia z warszawską Pragą w tle. W nagraniu gościnnie wziął udział Czesław Mozil, wzbogacając je o swój charakterystyczny, pełen emocji głos. Podczas koncertu Zuzannie będzie towarzyszyła doskonała barokowa skrzypaczka i altowiolistka – Anna Stankiewicz.
POSŁUCHAJ: youtube.com/user/zuzannamoczek
16.00-16.45
Fortepiany Wolności: Kuba Sokołowski (w programie utwory ukraińskich kompozytorów – w tym Valentyna Silvestrova – oraz ukraińskie pieśni)
Pianista, kompozytor i wykładowca Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2010 roku czynnie związany ze środowiskiem sztuki improwizowanej, jak i akademicką klasyką. Stypendysta School Of Improvisational Music. Jako solista współpracował, realizując fonograficzne projekty z zespołem Hedone, Michałem Jeziorskim (duet Apollos), Maciejem Obarą, Tomaszem Dąbrowskim, Evanem Ziporynem, Mikołajem Pałoszem. Związany od 2018 roku z wytwórnią Bôłt Records nagrał solowe kompozycje Szabolcsa Esztenyego z kompletem Muzyk Kreowanych, Muzyczki H.M. Góreckiego, autorski projekt ERRATA z Pawłem Stasiewiczem, Kompozycje Bogusława Schaeffera z Piotrem Zabrodzkim i projekt JAGD pod kuratelą Barbary Kingi Majewskiej z Emilem Miszkiem, Hubertem Zemlerem, Miłoszem Pękalą i Jurkiem Rogiewiczem. Jako jeden z wielu polskich artystów nagrał część projektu Radical Songbook, tworząc rework utworów ludowych Jana Gacy.
Program sobotniego koncertu wypełnią utwory ukraińskich kompozytorów – w tym Valentyna Silvestrova oraz ukraińskie pieśni.
Zadanie „Fortepiany Wolności” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
17.00-17.45
Koncert Black Radio
Łódzki zespół rockowy, mający w swoim dorobku m.in. album długogrający, występy w telewizji Polsat, TVN i Kręcioła TV, dwadzieścia pięć nagród zdobytych na ogólnopolskich festiwalach muzycznych oraz ponad 300 koncertów w Polsce i Czechach, w tym występy na Dużej Scenie Festiwalu w Jarocinie, Woodstock i Slot Art Festival. Występowali jako support przed legendarnymi zespołami takimi jak COMA, Luxtorpeda i T.Love, a także na koncertach wykonawców zagranicznych (Her Bright Skies, MYIAVI). Finaliści IX edycji programu muzycznego „Must Be The Music”.
18.00-19.00
Dzień dobry Pinky Mouse
koncert rodzinny (2+) w wykonaniu Teatru Chorea
koncert odbędzie się w budynku Centrum dialogu
Koncert dla dzieci i dorosłych w wykonaniu aktorów Teatru Chorea Przed Wami jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna, najpiękniejsza, najcudowniejsza, najmilsza i najbardziej niesamowita... Różowa Mysz! Dlaczego różowa? Bo różowy, jej zdaniem, jest najpiękniejszy. Możecie na nią mówić Pinky Mouse!
Pinky Mouse ma wielu przyjaciół, śpiewa piosenki Nataszy Zylskiej, lubi liczyć dziury w serze, a jak się zezłości, to wszystko wyrzuca przez okno. Pinky Mouse Band to nowa formacja muzyczna, grająca bardzo skoczną, żywiołową muzykę dla Małych i Nieco Większych Poszukiwaczy Niezapomnianych Wrażeń. Na wydarzenie składa się kilkanaście piosenek inspirowanych swingiem, jazzem, polską piosenką rozrywkową z lat 50-tych i tradycją ludową. To solidna porcja nowych dźwięków, które swoją intensywność zawdzięczają rozbudowanym instrumentarium i elektronicznym brzmieniom. Dobrą zabawę w towarzystwie szalonych myszek, wzbogacają również wystrzałowe kostiumy, bajeczna scenografia oraz niespodziewane zwroty akcji.
15.00-15.45
Tao Yin (Dao Yin)
prowadzenie: Anna Osmulska
Tao Yin (Dao Yin) – inaczej Droga do Wnętrza, to praktyka ruchowo-oddechowa, pochodząca z Chin sprzed ponad 3 000 lat. Uważa się, że stanowi fundament dla wywodzących się z niej sztuk walki Tai Chi i Kung Fu. Składają się na nią ćwiczenia gimnastyczne oraz oddechowe zalecane osobom w każdym wieku, aby utrzymać zdrowie bądź odzyskać utracone siły. Po krótkiej rozgrzewce przechodzimy do płynnych delikatnych ruchów połączonych z oddechem, które uspokajają umysł oraz harmonizują całe ciało. Do wielu korzyści płynących z praktykowania Tao Yin zaliczamy między innymi: wzmocnienie układu odpornościowego, podniesienie poziomu witalności, zrównoważenie energii yin i yang oraz przywrócenie wewnętrznego spokoju i równowagi. 
 
Prowadzenie: Anna Osmulska – certyfikowana instruktorka Tao Yin, jogi, gimnastyki słowiańskiej oraz health coachem. Od lat fascynuje ją relacja między stylem życia, aktywnością fizyczną i odżywianiem, a zdrowiem i witalnością. Dzięki pięcioletniej karierze jako stewardessa w liniach lotniczych na Bliskim Wschodzie, zdobyła międzynarodowe doświadczenie i edukację z różnych zakątków świata. Swoją wielką pasję do podróży po świecie z czasem zamieniła na podróże do wnętrza siebie i chęć dzielenia się zdobytą wiedzą i doświadczeniem z innym. 
16.00-16.45
Joga Śmiechu
prowadzenie: Michał Czerny
Warsztat będzie poprowadzony w myśl motta: „Możesz śmieć się bez żadnego powodu!” Celem warsztatu jest odblokowanie twórczego potencjału poprzez usunięcie napięć znajdujących się w ciele oraz w psychice. Przy pomocy specjalnych ćwiczeń śmiechoterapeutycznych, w połączeniu z technikami oddechowymi i praktyką jogi można nauczyć się wydobywać z własnego wnętrza naturalną radość.
 
Prowadzenie: Michał Czerny – dyplomowany instruktor rekreacji ruchowej typu Hatha Joga; absolwent kursów instruktorskich pod okiem, takich nauczycieli jak Sri Sri Ravi Shankar, Janusz Szopa, Konrad Kocot; pasjonat jogi i medytacji praktykujący od ponad 15 lat; nauczyciel antystresowych programów Międzynarodowej Fundacji Art of Living, posiadającej status konsultanta przy ONZ; wieloletni animator i organizator wydarzeń kulturalnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu jogi, rozwoju osobistego i kreatywności.
17.00-17.45
Tańce w kręgu
prowadzenie: Marta Konfederak
W trakcie tańców w kręgu wszyscy uczestnicy tworzą duży krąg i poruszają się w rytm muzyki, wykonując określone kroki. Tańce w kręgu mogą stanowić platformę do promowania międzypokoleniowości, tworzenia więzi i zbliżania rodzin. Podczas takich tańców każde pokolenie może przekazywać swoje tradycje, wartości i historię poprzez ruch i muzykę. Dziadkowie mogą uczyć wnuki swoich ukochanych kroków tanecznych, a młodsze pokolenia mogą wprowadzać nowoczesne elementy, które dodają energii i świeżości do tradycyjnych tańców. Tańce w kręgu nie tylko integrują różne pokolenia, ale również promują aktywność fizyczną, zdrowie i radość. Kluczem jest otwarcie się na siebie, wzajemne zrozumienie i szacunek dla różnic pokoleniowych.
 
Marta Konfederak – arteterapeutka (terapeutka różnymi rodzajami sztuki), certyfikowana trenerka języka ruchu w ujęciu LBMS (Laban Bartenieff Movement System oraz rozwojowe aspekty Terapii Tańcem i Ruchem). Pasjonatka tańca intuicyjnego, medytacji w ruchu oraz holistycznego podejścia do życia. Właścicielka firmy „Ciałoczuli” promującej taniec terapeutyczny jako formę odzyskiwania kontaktu z ciałem. www.cialoczuli.pl
15.00-19.00
Podróże w dźwiękach
gra na misach tybetańskich: Marcel Bird-Wieteska
Marcel Bird-Wieteska – ukończył Studia Fizjoterapii oraz Reżyserię Filmową, od ponad 20 lat zajmuje się pracą z ciałem, terapeuta BMS (BodyMindSpirit). Od 2012 prowadzi indywidualną praktykę SENSELIBRIUM – to balance your Life wspomagającą świadomy rozwój (zdrowy dotyk, ruch, oddech), „rozbrajanie ciała” z przeszłych traum. Prowadzi podroże w dźwiekach przy użyciu różnych instrumentów i głosu. Szkolił się w Indiach, Ameryce Południowej, Londynie i Polsce na ścieżkach Jogi, Tantry, Szamanizmu, Dervish Dance oraz wielu innych wzbogacających świadome życie. Powrót do Siebie, do Natury, do Serca jest główną misją jego życia i pracy z ludźmi. Prowadzi warsztaty i kręgi dla mężczyzn oraz mieszane kręgi.
15.00-19.00
gościniec - Instalacja artystczna
autorka: Adźka Bielecka
Czym jest nasza tożsamość? Czy gościnność nie jest jedną z jej cech? Czym witamy gości – tych nieoczekiwanych? Czy posiłek nie jest tym, co możemy ofiarować najszybciej potrzebującym? Czy da się jeszcze coś wykrzesać, z tego co ma spore pęknięcia? 
Na terenie Parku Ocalałych – w zagajniku, który stanie się bezpieczną przestrzenią, strefą spokoju –
powstanie instalacja z fragmentów używanych talerzy, talerzyków, które nie pełnią tylko funkcji dekoracyjnej lecz pod koniec pikniku  - podczas części warsztatowej – posłużą za budulec do sklejenia, interpretacji hasła przewodniego Festiwalu. Poruszając się po Parku będzie można także napotkać przeplecione kawałki różnokolorowych włóczek, materiałów nawiązujące do włókienniczej historii miasta, jej mieszkańców różnego pochodzenia. Czasem splecione w jakiś rytm, innym razem w totalnym chaosie i poplątaniu.
 
Adźka Bielecka – graficzka po łódzkiej ASP, scenografka, fanka typografii wszelakiej i kolorowych deseni. Od 2010 roku jako Karamba przenosi pomysły do trójwymiaru. Pod tą marką projektuje i wykonuje lalki z tkanin z recyklingu. Wymyśla interaktywne obiekty dla dzieci, instalacje.
15.00-17.00
ŁÓDZKIE OBRUSY. HAFTUJĄC WZORY, SNUJĄC HISTORIE.
Autorka: Iwona Kalenik
WYSTAWA ODBĘDZIE SIĘ W BUDYNKU CENTRUM DIALOGU
Użytkowa tkanina jaką jest obrus, poprzez obecność haftowanych wzorów, wykonywanych ręcznie w skupieniu, z uważnością i troską, staje się szczególnym artystycznym obiektem, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, snując rodzinne narracje na kolejnych stołach. Obrus jako symbol dobrobytu, ale też na wskroś użytkowy przedmiot traktowany niegdyś jako ściereczka do rąk, łączy w sobie wiele przekazów. Na prezentowanych dwóch obrusach, będących pracą w procesie, zaczątkiem większego zbioru, wyhaftowano wzory będące interpretacją istniejących i zaginionych układów ulic najstarszej części miasta. Hafty na obrusach, które niosą swoje historie - przywołują piękno idei spotkania, którego miejscem przez wiele lat była Łódź – miasto wielokulturowe, otwarte, zapraszające. To tu, w przestrzeni zbudowanej na przenikających się warstwach – utkanych siatkach ulic, w dźwiękach przędzalni, wśród zapachów farbiarni, mieszały się kultury, obyczaje, religie, dając w efekcie wyjątkowy obraz i odczucie miasta. Praca przywraca pamięć o zapomnianej technice tradycyjnego haftu i jest próbą nadania mu współczesnego wyrazu i treści.
Iwona Kalenik (p.v. Cała) jest architektką, absolwentką Politechniki Łódzkiej oraz Podyplomowego Studium Projektowania „architektura + dialog" w gdańskiej ASP, w której również obroniła rozprawę doktorską pt. „W objęciach miasta. Architektura jako emanacja bliskości" (promotor: prof. Jacek Dominiczak) w roku 2018. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie na Wydziale Architektury Wnętrz prowadzi III Pracownię Projektowania Wnętrz. Obecnie zaawansowuje badania dotyczące etyki troski, prowadząc badania teoretyczne oraz artystyczne. Pisze artykuły dotyczące zagadnień troski, codzienności, drobnych napraw w odniesieniu do architektury. Swoje badania realizowała również w ramach Stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
15.00-19.00
STANOWISKA księgarni: Zaczytana Łódka i Herbooks
16.00 spotkanie z PISARKĄ Grażyną Bąkiewicz 
Zaczytana Łódka to miejsce dobrze znane najmłodszym czytelnikom i ich opiekunom. Księgarnia prezentuje szeroki wybór literatury dziecięcej i młodzieżowej, znajdziemy tu książki wyselekcjonowane pod względem formy i treści, książki wydawców dobrze znanych i niszowych. Szeroki asortyment uzupełnia sprawdzona oferta gier i zabawek dla najmłodszych. Zaczytana Łódka to także miejsce spotkań, warsztatów i zajęć dla dzieci – przestrzeń przyjazna wszystkim bez względu na wiek.

Podczas pikniku na stoisku Zaczytanej Łódki nie zabraknie książek poświęconych naszemu miastu.  Gościem specjalnym będzie pisarka Grażyna Bąkiewicz, miłośniczka historii, obdarzona pasją do opowiadania autorka znanych, wielokrotnie nagradzanych książek („O melba!’, „Korniszonek”, „A u nas  w domu…opowieści dzieci fabrykanta”, „Wielka historia małych miast”). Na spotkanie z Grażyną Bąkiewicz zapraszamy o godz. 16.00.

Drugą łódzką księgarnią, która zaprezentuje swoje zasoby będzie Herbooks, powstała z inicjatywy Fundacji o tej samej nazwie. Celem księgarni jest udostępnianie literatury i materiałów poruszających zagadnienia związane z feminizmem, wykluczeniem i dyskryminacją, a także kulturą, historią i polityką kobiet. Podczas Pikniku na stoisku księgarni będzie można znaleźć szeroki wybór pozycji poświęconych wymienionym wyżej tematom. Księgarnia wszystkich, którzy lubią poszukiwania inspirującej literatury, Dzięki Herbooks na pewno znajdziecie coć dla siebie.  
15.00-19.00
Kolory tożsamości
prowadzenie: SLOW PAINTING STUDIO (Ola Ignasiak i Karolina Gębka)
Zapraszamy na warsztaty plastyczne, które mają na celu propagowanie naturalnych/ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu. Poprowadzi je duet artystek – Slow Painting Studio. Spotkanie warsztatowe będzie inspiracją do samodzielnego odkrywania „swoich korzeni” – swojej tożsamości. Celem warsztatów jest uświadomienie uczestnikom, że otaczające nas kolory często są syntetyczne, niezdrowe, czasem nawet toksyczne. Każdy kolor możemy uzyskać naturalnie, korzystając jedynie z darów natury. Zadanie będzie polegało na stworzeniu próbnika naturalnych kolorów (np. z kapusty czy buraka), które będą odpowiadały kolorom znalezionym w otoczeniu – np. kolor chodnika, kolor trawy, kolor znaku drogowego, kolor ławki, itp.
Slow Painting Studio – zostało założone przez artystki – Olę Ignasiak i Karolinę Gębkę. Propagują one malarstwo efemeryczne i tworzone w myśl gospodarki obiegu zamkniętego i zero-waste. Naturalne kolory pozyskują z resztek roślin jadalnych. Tworzą biodegradowalne media malarskie zdrowe dla człowieka i środowiska.
15.00-19.00
Nieplac zabaw
prowadzenie: Anna KoMOrowska
„Przestrzeń jest nie tylko miejscem interakcji, tłem dla zdarzeń, lecz także elementarnym składnikiem tożsamości." Tomasz Burdzik
 
Warsztaty to okazja to przyjrzenia się przestrzeni Parku Ocalałych, zachęta do dyskusji o tym, jak funkcjonuje obecnie, jakie jego cechy i elementy powinny być zachowane. To również wspólne tworzenie wizji przyszłości – jak ta przestrzeń powinna się zmienić, aby spełniać nowe role, służyć tym, którzy z niej korzystają. Nieplac zabaw to przestrzeń wspólnej zabawy, świętowania, tak ważnego elementu kultury i tożsamości społecznej. Ale jednak nie „plac zabaw", jasno określone miejsce z urządzeniami do zabawy tylko dla najmłodszych. Jakie formy zabawy są możliwe w tym miejscu? Jakie są potrzebne?
 
Anna Komorowska (PRACOWNIA K.) – architektka krajobrazu, edukatorka, publicystka, podkasterka, mama homeschoolerka. Wspólnie z Michałem Rokitą prowadzi pracownię projektową k.
15.00-19.00
Animacje cyrkowe – Fundacja Sztukmistrze
Sztukmistrze, którzy przyjadą prosto z Lublina – wprowadzą w imprezę niesamowitą, baśniową atmosferę. W programie animacji – interaktywne i pełne zabawy atrakcje oraz cyrkowe gry ruchowe. To nie tylko świetna okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do nauki podstawowych cyrkowych sztuczek i umiejętności. Nie zapominamy o najmłodszych uczestnikach, którzy uwielbiają bawić się mydlanymi bańkami. Wielkie mydlane bańki przeniosą dzieci w świat fantazji i zapewnią mnóstwo radości.
15.00-19.00
chcemy Cię poznać - warsztaty Design Thinking 
prowadzenie: Ewa Dominiak
Każdy z nas tworzy i nosi w sobie jedyną w swoim rodzaju historię. Doświadczenia, przekonania i wspomnienia to wynik rozlicznych ścieżek, jakie obraliśmy, interakcji i ról, jakie „odgrywamy" w złożonym ekosystemie wielorakich społeczności.Festiwal Łódź Czterech Kultur to wyjątkowa okazja do podzielenia się refleksją i poznania historii innych osób, które tak jak Ty czy ja pytają:

Kim jesteś/jesteśmy?
Czym jest dla ciebie tożsamość?
Czym jest dla mnie miejsce, w którym mieszkam?
Jaką rolę ogrywam lub chcę odgrywać w życiu kulturalnej społeczności Łodzi?

Zapraszamy do kreatywnej przestrzeni, zagramy w kameralnych grupach w grę karcianą, by poznać sąsiadów, tych dalszych i tych bliższych, podzielić się refleksją z osobami przybywającymi do Łodzi, być może nawet wcielić się w rolę współtwórcy Festiwalu.

Przestrzeń facylituje Ewa Dominiak – projektantka, historyczka sztuki i facylitatorka, absolwentka Hyper Island z 10-letnim doświadczeniem w tworzeniu kreatywnych przestrzeni partycypacji i kokreacji metodą Design Thinking. Na co dzień mieszka w Londynie, a kilka innych miejsc na Ziemi skradło jej serce. Do Łodzi sprowadza ją ciekawość i nieustanna potrzeba współtworzenia oraz budowania mostów.
15.00-19.00
Warsztaty street art
prowadzenie: Egon Fietke
Na powierzchni z trylinek w kształcie heksagonów powstanie malarska realizacja Egona Fietke. Kształt figuracji zdeterminowany będzie rytmami betonowych form. Podczas pikniku zobaczymy dodanie koloru białego do kompozycji w postaci wysypywanego proszku.
 
Egon Fietke - właśc. Andrzej Miastkowski, (ur. w 1967 w Łodzi) – polski artysta, grafficiarz, twórca street artu i mozaiki. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

mkid
taniec

GŁÓWNI PARTNERZY

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi:

xfl_0021_Layer-4
xfl_0020_Layer-5

ORGANIZATOR

xfl_0023_Layer-2-2
xfl_0022_Layer-3

PATRONAT HONOROWY

xfl_0019_Layer-6
xfl_0017_Layer-8
xfl_0018_Layer-7

PARTNERZY

xfl_0015_Layer-10
xfl_0001_Layer-24
tube
manu
xfl_0005_Layer-20
fujixxfl_0020_Layer-5.png.pagespeed.ic_._mIvg9Hvdo
xfl_0013_Layer-12
xfl_0011_Layer-14
xfl_0010_Layer-15
p29
xfl_0014_Layer-11
xfl_0007_Layer-18
gminaxxfl_0006_Layer-19.png.pagespeed.ic_.-krkCTTkqO
xfl_0009_Layer-16
usaxxfl_0012_Layer-13.png.pagespeed.ic_.caD9VTi0DX
xfl_0008_Layer-17
xfl_0004_Layer-21
betxxfl_0020_Layer-5.png.pagespeed.ic_._mIvg9Hvdo
uff
xfl_0003_Layer-22
xfl_0002_Layer-23
atlas
kwela-1
fort
domli
xfl_0000_Layer-25
eurdni
Print
offf
instytyt
zsz
lodz
partn
aej

PATRONI MEDIALNI

wp
tok
wyb
kalej
eter

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.