KONCERTY 4 KULTUR
HANOK I KADABRA DYSKETY KUSAJE
14 września 2023 (czwartek)
godz. 19.00 Hanok (prawosławne pieśni paraliturgiczne)
godz. 20.00 Kadabra Dyskety Kusaje (ukraińsko-polski duet electro, folk, dream-pop)
Wstęp wolny
W ogarniętej rewolucją przemysłową Łodzi współistniało i współdziałało ze sobą kilka kultur. Najliczniejsza grupa rdzennych Polaków żyła, mieszkała i pracowała obok licznej grupy Żydów oraz napływowych grup Niemców, Rosjan i innych mieszkańców Europy Wschodniej, którzy osiedlili się na naszych ziemiach w czasie zaborów. Tę ostatnią grupę podczas tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur reprezentować będzie artystka z Ukrainy, którą zaproszono do wspólnego występu 14 września w starej cerkwi pw. św. Aleksego, obecnie kościele św. Jerzego.
Niezwykły koncert otworzy występ zespołu śpiewaczego Hanok, wykonującego tradycyjne pieśni związane tradycją ludową i cerkiewną Podlasia. Zespół tworzą trzy entuzjastki śpiewu wielogłosowego: Ewa Korycka-Grzegorczyk, Olga Łoś i Paulina Sikora-Krizhevska, których repertuar opiera na przekazie ustnym śpiewaczek wiejskich, nagraniach i archiwalnych zapisach.
W czasie występu wybrzmią prawosławne pieśni paraliturgiczne śpiewane podczas pielgrzymowania. Śpiew jest nieodzownym elementem życia religijnego wschodnich chrześcijan. Pieśni towarzyszą im również w życiowej drodze – podczas pracy, odpoczynku, kontemplacji, poszukiwania duchowej tożsamości.
Drugą część koncertu wypełni występ Kadabra Dyskety Kusaje, ukraińsko-polskiego duetu wykonującego muzykę z pogranicza folku, dream-popu i eksperymentalnej elektroniki. Został on w ubiegłym roku zwycięzcą Festiwalu Folkowego Polskiego Radia NOWA TRADYCJA. Kapituła doceniła jego twórczość za „spójną muzyczną narrację i wyraz sprzeciwu wobec rzeczywistości”.
Mariya Mavko i Michał Szczepaniec tworzą razem od 2015 roku, a aktywnie współpracują od połowy roku 2019. Zespół wydał minialbum koncepcyjny pt. „Simplex" (2019) oraz album długogrający „Słowa" (2022). W roku 2020 duet był nominowany do nagrody WARTO przyznawanej przez Gazetę Wyborczą, w 2022 zdobył nominację do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej. Ma za sobą występy na festiwalach: Inne Brzmienia, Wschód Kultury, Soundrive, Great September, Skovoroda Fest, Karambol w Kosmosie.
Trwająca od 24 lutego 2022 roku wojna w Ukrainie silnie odbiła się na działalności zespołu. Duet brał udział w licznych koncertach charytatywnych na rzecz Ukrainy, wykonując specjalnie przygotowany program. Najnowsza twórczość również skupiona jest na tematyce rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Koncertom towarzyszy spacer „Prawosławne tropy na Starym Polesiu” (prowadzenie: Witold Kopeć – Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani), który odbędzie się 14 września o godz. 17.00. Start i zakończenie spaceru: Kościół garnizonowy św. Jerzego (dawna cerkiew św. Aleksego) ul. św. Jerzego 7A. Wstęp wolny. Więcej o spacerze pod linkiem.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.