PANEL DYSKUSYJNY TOWARZYSZĄCY KONCERTOM 4 KULTUR
DUCHOWOŚĆ JAKO PRAKTYKA NADZIEI
prowadzenie Agata Siwiak, goście: Miriam Synger, Agnieszka Cytacka, Paweł Dobrowolski, ks. Michał Makula / tłumaczenie na Polski Język Migowy
8 września 2023 (piątek), godz. 17.00
Wstęp wolny
Agata Siwiak
kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych, artywistka, doktora nauk humanistycznych, badaczka kultury i wykładowczyni akademicka (UAM). Tworzy interdyscyplinarne projekty artystyczno-społeczne, które wyrastają z głębokiej wiary w to, że kulturowa różnorodności i praktyki artystyczne mają ocalającą moc i są niezbędne do budowania empatycznych i opartych na szacunku wspólnot. Obecnie Siwiak jest związana z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, gdzie realizuje autorski program dla młodzieży i z młodzieżą oraz współpracuje jako kuratorka z ukraińskim teatrem feministycznym Bliadski Circus Queebaret, który ma swoją siedzibę w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
W latach 2009-2010 była dyrektorką artystyczną (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.
Miriam Synger
na co dzień zajmuje się edukacją – w mediach społecznościowych na profilu @jestem_zydowska, poprzez wykłady, spotkania i warsztaty dla każdej grupy wiekowej. Mówi o tym, że słowo Żyd nie jest obelgą, że religia nie musi kłócić się z feminizmem, że żadna kobieta nie ma obowiązku rodzić dzieci, że ma prawo zakrywać głowę i nikomu tym krzywdy nie robi, że brak choinki w domu w grudniu nie sprawia, że rodzina cierpi. I jeszcze o wielu innych rzeczach.
Niedawno dołączyła do kilkupokoleniowego grona pisarek w jej familii, gdyż ukazała się jej pierwsza książka pt. „Jestem Żydówką” (Wydawnictwo Znak). Opowiada w niej o swoim życiu w wielodzietnej żydowskiej rodzinie w Polsce. Przy okazji próbuje wytłumaczyć, czym jest judaizm i jaka jest kultura żydowska.
Paweł Dobrowolski
pracował w stołecznych teatrach jako kierownik literacki, manager i dramaturg (TR Warszawa, Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Wielki Opera Narodowa). Współtworzył kampanię społeczną „Przekażmy sobie znak pokoju". Studiował wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Podyplomowych Studiach Menedżerów Kultury w SGH. Dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie od 2015 r. W latach 2021-2022 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Od 1 września 2023 roku Dyrektor Naczelny Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Agnieszka Cytacka
fotografka, rezydentka Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Autorka projektów i wystaw fotograficznych („Łodzianki. Atlas Piękna”, „Męskie | mądrość kręgu”, „prze-MOC”) . Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na dwóch kierunkach: filologia polska ze specjalizacją dziennikarską i nauczycielską oraz kulturoznawstwo ze specjalizacją teatrologiczną. Trzykrotna stypendystka MNiSW za osiągnięcia w nauce. Stypendystka rocznego programu Erasmus w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Stypendystka Prezydent Miasta Łodzi w dziedzinie sztuk wizualnych.
Współpracowała z łódzkimi instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami, koordynując projekty literackie i teatralne.
Obecnie zajmuje się głównie fotografią (www.agnieszkacytacka.com), tworząc artystyczne reportaże, portrety oraz projekty fotograficzne, łączące w sobie obraz, słowo i temat społeczny.
ks. Michał Makula
od 2010 roku proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza w Łodzi, prowadzi lekcje religii w tamtejszym punkcie katechetycznym.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.